Charakteristika MŠ

Mateřská škola Poříčany je vzdělávací instituce, ve které se zaměřujeme na všestranný rozvoj dětí. Podporujeme základní myšlenku, že nejlepších vzdělávacích výsledků dosahuje jedinec v klidném zázemí, které má rodinný charakter.
Rodinné klima, individuální přístup a hledání aktuálního maxima každého dítěte – to jsou přístupy, které uplatňujeme.

Škola je pro děti předobrazem společenství, v němž funguje vzájemná komunikace a týmová spolupráce. Přispívá k utváření norem a návyků důležitých v demokratické společnosti a k vytváření prostředí bezpečí a vzájemné důvěry.
Snahou školy je podnítit děti pro vzdělávání a klademe důraz na zodpovědnost k sobě samým i ke společenství.

Naše mateřská škola je trojtřídní (kapacita 81 dětí), děti jsou rozděleny podle věku.

Provoz ve zděné budově se dvěma třídami byl slavnostně zahájen 1. března 1978. Sousedí se základní školou a školní jídelnou.
Obklopuje ji prostorná školní zahrada, za budovou je stromová výsadba, pole a vodní nádrž.
Ve školním roce 2010/11 byla otevřena nová samostatná modulová budova MŠ, která je v těsné blízkosti ZŠ.

FORMY VZDĚLÁVÁNÍ :

Vzdělávání dětí probíhá během celého dne v MŠ, jeho nejbližším okolí, při vycházkách obcí i přírodou (les), při školních
výletech i akcích.

Uskutečňuje se formou hry, nápodoby, pozorování, tvořivosti, prožitkového učení, plnění jednoduchých pracovních úkolů.
Snažíme se, aby řízené činnosti nepřevažovaly  nad spontánními a byly spolu ve vyrovnaném poměru.
Důležitý je prožitek dítěte.

Připravujeme podmínky tak, aby byly děti v MŠ spokojené, respektujeme individuální potřeby dítěte, omezujeme spěch
a stres. Děti mají příležitost vyjádřit svůj názor, samostatně se rozhodnout, jsou vedeny k samostatnosti, odpovědnosti
za své jednání a konání. Povzbuzovacími hodnoceními jsou pochvala, malá odměna za zvládnutý úkol.

Při vzdělávání využíváme organizační formy:
– individuální práce
– skupinkové práce
– kolektivní činnosti
– spontánní činnosti
– řízené aktivity
– odpočinkové aktivity
Metody práce: vysvětlování, příkladu, požadavku, povzbuzení, hodnocení, popisu, vyprávění, rozhovoru,
názorné ukázky, návodu, příkazu, pochvaly, ale i pokárání a přiměřeného trestu.

AKTIVITY :

Na základě plánů navštěvujeme různá kulturní představení – divadelní, hudební i poznávací výlety za zvířátky,  tradicemi i hvězdami.
Jezdíme za nimi do Prahy,  Nymburka,  Poděbrad,  do sousedních MŠ a některá představení se konají u nás v MŠ.
Děti se mohou zapojit do kroužků,  které hradí rodiče . Neodmyslitelné jsou tradiční akce: Mikuláš, Vánoční besídka,  Masopustní karneval,  Velikonoce,  Den matek,  MDD, školní výlet, slavnostní rozloučení s dětmi, které odcházejí do 1. ročníku ZŠ a nezapomínáme na oslavy svátků a narozenin našich dětí.

SPOLUPRÁCE :

Vedeme otevřené rozhovory a kontakty s rodiči, rozvíjíme vztahy s dětmi ze ZŠ, předškoláci navštěvují první třídu, navštěvujeme se s dětmi ze sousedních MŠ, jsme v kontaktu s OÚ. Sbíráme navzájem náměty, inspirace a podněty mezi dětmi, učitelkami i okmolím. Jsme v kontaktu s odborníky (dětští lékaři, hygienická stanice, pedagogičtí a logopedičtí odborníci), v místě je pro rodiče i děti odborná pomoc speciální pedagožky.

PROVOZ A POPLATKY :

MŠ je otevřená ve  od pondělí do pátku kromě svátků a některých prázdnin od 6.30 hod. do 17.00 hod. Poplatek za provoz je ve výši 500,-Kč při „Rozhodnutí o přijetí na celodenní docházku“. Platí se vždy do 15. dne v měsíci na měsíc dopředu. Školné neplatí děti předškolní. Částka za stravné je pro celodenní pobyt 31,-Kč/den a dítě po dosažení šestého roku 33,-Kč/den.
Pokud dítě odchází po obědě, dostává domů svačinku. Součástí ceny je pitný režim – celý den volný přístup k tekutinám.
Uzavření provozu je oznámeno v náhlých situacích ihned, ve známých nebo předpokládaných,  dva měsíce dopředu

EDISON - studenti z celého světa v naší škole

V tomto týdnu navštívili naší školu studenti vysokých škol z Číny, Indonesie, Tchaj-wanu, Ázerbájdžánu, Alžírska a Filipín.

13.02.2019

Nepůjde proud v pátek 15. 2. 2019 dopoledne

Podle sdělení ČEZ nepůjde v pátek dopoledne proud. Pro školu to znamená celé dopoledne bez topení a připravujeme studený oběd.

Detail AKTUALITY

V úterý 12. února 2019 odpadá kroužek informatiky.

Vážení rodiče, dne 12. února 2019 odpadá kroužek informatiky. Děkuji za pochopení Pavel Klubert.

24.1. odpadá kroužek přípravy z matematiky

Dne 24.1. odpadá kroužek přípravy z matematiky pro žáky 5. třídy.

Detail AKTUALITY

25.1.2019 odpadá kroužek florbalu.

Pan uč. Pilc- 25.1.2019 odpadá kroužek florbalu.

Mikuláš

Mikuláš ve škole

Charitativní jarmárek

dne 4. 12. 2018 jsme zopakovali charitativní jarmark.

100. let ČSR

Přidali jsme se k celorepublikovým oslavám.

Svatováclavský běh 27. 9. 2018

To nejlepší ze dne.