Charakteristika MŠ

Mateřská škola Poříčany je vzdělávací instituce, ve které se zaměřujeme na všestranný rozvoj dětí. Podporujeme základní myšlenku, že nejlepších vzdělávacích výsledků dosahuje jedinec v klidném zázemí, které má rodinný charakter.
Rodinné klima, individuální přístup a hledání aktuálního maxima každého dítěte – to jsou přístupy, které uplatňujeme.

Škola je pro děti předobrazem společenství, v němž funguje vzájemná komunikace a týmová spolupráce. Přispívá k utváření norem a návyků důležitých v demokratické společnosti a k vytváření prostředí bezpečí a vzájemné důvěry.
Snahou školy je podnítit děti pro vzdělávání a klademe důraz na zodpovědnost k sobě samým i ke společenství.

Naše mateřská škola je trojtřídní (kapacita 81 dětí), děti jsou rozděleny podle věku.

Provoz ve zděné budově se dvěma třídami byl slavnostně zahájen 1. března 1978. Sousedí se základní školou a školní jídelnou.
Obklopuje ji prostorná školní zahrada, za budovou je stromová výsadba, pole a vodní nádrž.
Ve školním roce 2010/11 byla otevřena nová samostatná modulová budova MŠ, která je v těsné blízkosti ZŠ.

FORMY VZDĚLÁVÁNÍ :

Vzdělávání dětí probíhá během celého dne v MŠ, jeho nejbližším okolí, při vycházkách obcí i přírodou (les), při školních
výletech i akcích.

Uskutečňuje se formou hry, nápodoby, pozorování, tvořivosti, prožitkového učení, plnění jednoduchých pracovních úkolů.
Snažíme se, aby řízené činnosti nepřevažovaly  nad spontánními a byly spolu ve vyrovnaném poměru.
Důležitý je prožitek dítěte.

Připravujeme podmínky tak, aby byly děti v MŠ spokojené, respektujeme individuální potřeby dítěte, omezujeme spěch
a stres. Děti mají příležitost vyjádřit svůj názor, samostatně se rozhodnout, jsou vedeny k samostatnosti, odpovědnosti
za své jednání a konání. Povzbuzovacími hodnoceními jsou pochvala, malá odměna za zvládnutý úkol.

Při vzdělávání využíváme organizační formy:
– individuální práce
– skupinkové práce
– kolektivní činnosti
– spontánní činnosti
– řízené aktivity
– odpočinkové aktivity
Metody práce: vysvětlování, příkladu, požadavku, povzbuzení, hodnocení, popisu, vyprávění, rozhovoru,
názorné ukázky, návodu, příkazu, pochvaly, ale i pokárání a přiměřeného trestu.

AKTIVITY :

Na základě plánů navštěvujeme různá kulturní představení – divadelní, hudební i poznávací výlety za zvířátky,  tradicemi i hvězdami.
Jezdíme za nimi do Prahy,  Nymburka,  Poděbrad,  do sousedních MŠ a některá představení se konají u nás v MŠ.
Děti se mohou zapojit do kroužků,  které hradí rodiče . Neodmyslitelné jsou tradiční akce: Mikuláš, Vánoční besídka,  Masopustní karneval,  Velikonoce,  Den matek,  MDD, školní výlet, slavnostní rozloučení s dětmi, které odcházejí do 1. ročníku ZŠ a nezapomínáme na oslavy svátků a narozenin našich dětí.

SPOLUPRÁCE :

Vedeme otevřené rozhovory a kontakty s rodiči, rozvíjíme vztahy s dětmi ze ZŠ, předškoláci navštěvují první třídu, navštěvujeme se s dětmi ze sousedních MŠ, jsme v kontaktu s OÚ. Sbíráme navzájem náměty, inspirace a podněty mezi dětmi, učitelkami i okmolím. Jsme v kontaktu s odborníky (dětští lékaři, hygienická stanice, pedagogičtí a logopedičtí odborníci), v místě je pro rodiče i děti odborná pomoc speciální pedagožky.

PROVOZ A POPLATKY :

MŠ je otevřená ve  od pondělí do pátku kromě svátků a některých prázdnin od 6.30 hod. do 17.00 hod. Poplatek za provoz je ve výši 500 Kč při „Rozhodnutí o přijetí na celodenní docházku“. Platí se vždy do 20. dne v měsíci na měsíc dopředu. Školné neplatí děti předškolní. Částka za stravné je pro celodenní pobyt 33 Kč/den.
Pokud dítě odchází po obědě, dostává domů svačinku. Součástí ceny je pitný režim – celý den volný přístup k tekutinám.
Uzavření provozu je oznámeno v náhlých situacích ihned, ve známých nebo předpokládaných,  dva měsíce dopředu.

13.06.2019

SPORTUJE CELÁ RODINA

18. 6. 2019 máte opět možnost zasoutěžit si se svou ratolestí a porovnat síly s ostatními. Bohatý doprovodný program. Začínáme ve čtyři.

Detail AKTUALITY

Turistická setkávání - slovo na závěr

Poslední (v pořadí 6.) turistické setkání v tomto školním roce se uskutečnilo v sobotu 8.6. Mladí turisté vyzbrojeni KPZkami vlastní výroby zdolali rozhlednu Hrubý Jeseník a překonali vzdálenost 13 km. Všichni zúčastnění turisté zasluhují pochvalu.

05.06.2019

POZOR - stavební práce kolem MŠ

„Vážení rodiče,

05.06.2019

Setkání s rodiči budoucích prvňáčků

Vážení rodiče. Dne 12. 6. 2019 v 16:00 hodin Vás zvu na naše setkání s rodiči prvňáčků ve školním roce 2019/2020. Dozvíte se rozdělení do tříd. Budou dvě třídy 1.A i 1.B. Seznámíte se se svými učitelkami. Řekneme si co pořídit pro svého prvňáčka a mnoho dalších užitečných informací.

29.05.2019

Zájezd do Anglie

V posledním květnovém týdnu se vybraní žáci, převážně 8. tříd, zúčastnili výletu do Anglie.

25.06.2019

Dračí lodě

Opět jsme se po roce dočkali tradičního závodu dračích lodí. Závodu se zúčastnily všechny třídy II. stupně + 4.A.

19.06.2019

Sportování rodičů s dětmi- 7. ročník

18. 6. proběhl již 7. ročník sportovní soutěže "Sportování rodičů s dětmi".

19.06.2019

Target sprint Čáslav

Dne 18.6.2019 proběhlo finále CZECH TARGET SPRINTU v Čáslavi.

16.06.2019

Plavecký výcvik Čelakovice