Charakteristika MŠ

Provozní doba:    06:15 - 16:45 hodin.

Mateřská škola Poříčany je vzdělávací instituce, ve které se zaměřujeme na všestranný rozvoj dětí. Podporujeme základní myšlenku, že nejlepších vzdělávacích výsledků dosahuje jedinec v klidném zázemí, které má rodinný charakter.
Rodinné klima, individuální přístup a hledání aktuálního maxima každého dítěte – to jsou přístupy, které uplatňujeme.

Škola je pro děti předobrazem společenství, v němž funguje vzájemná komunikace a týmová spolupráce. Přispívá k utváření norem a návyků důležitých v demokratické společnosti a k vytváření prostředí bezpečí a vzájemné důvěry.
Snahou školy je podnítit děti pro vzdělávání a klademe důraz na zodpovědnost k sobě samým i ke společenství.

Naše mateřská škola je trojtřídní (kapacita 72 dětí), děti jsou rozděleny podle věku.

Provoz ve zděné budově se dvěma třídami byl slavnostně zahájen 1. března 1978. Sousedí se základní školou a školní jídelnou.
Obklopuje ji prostorná školní zahrada, za budovou je stromová výsadba, pole a vodní nádrž.
Ve školním roce 2010/11 byla otevřena nová samostatná modulová budova MŠ, která je v těsné blízkosti ZŠ.

FORMY VZDĚLÁVÁNÍ :

Vzdělávání dětí probíhá během celého dne v MŠ, jeho nejbližším okolí, při vycházkách obcí i přírodou (les), při školních
výletech i akcích.

Uskutečňuje se formou hry, nápodoby, pozorování, tvořivosti, prožitkového učení, plnění jednoduchých pracovních úkolů.
Snažíme se, aby řízené činnosti nepřevažovaly  nad spontánními a byly spolu ve vyrovnaném poměru.
Důležitý je prožitek dítěte.

Připravujeme podmínky tak, aby byly děti v MŠ spokojené, respektujeme individuální potřeby dítěte, omezujeme spěch
a stres. Děti mají příležitost vyjádřit svůj názor, samostatně se rozhodnout, jsou vedeny k samostatnosti, odpovědnosti
za své jednání a konání. Povzbuzovacími hodnoceními jsou pochvala, malá odměna za zvládnutý úkol.

Při vzdělávání využíváme organizační formy:
– individuální práce
– skupinkové práce
– kolektivní činnosti
– spontánní činnosti
– řízené aktivity
– odpočinkové aktivity
Metody práce: vysvětlování, příkladu, požadavku, povzbuzení, hodnocení, popisu, vyprávění, rozhovoru,
názorné ukázky, návodu, příkazu, pochvaly, ale i pokárání a přiměřeného trestu.

AKTIVITY :

Na základě plánů navštěvujeme různá kulturní představení – divadelní, hudební i poznávací výlety za zvířátky,  tradicemi i hvězdami.
Jezdíme za nimi do Prahy,  Nymburka,  Poděbrad,  do sousedních MŠ a některá představení se konají u nás v MŠ.
Děti se mohou zapojit do kroužků,  které hradí rodiče . Neodmyslitelné jsou tradiční akce: Mikuláš, Vánoční besídka,  Masopustní karneval,  Velikonoce,  Den matek,  MDD, školní výlet, slavnostní rozloučení s dětmi, které odcházejí do 1. ročníku ZŠ a nezapomínáme na oslavy svátků a narozenin našich dětí.

SPOLUPRÁCE :

Vedeme otevřené rozhovory a kontakty s rodiči, rozvíjíme vztahy s dětmi ze ZŠ, předškoláci navštěvují první třídu, navštěvujeme se s dětmi ze sousedních MŠ, jsme v kontaktu s OÚ. Sbíráme navzájem náměty, inspirace a podněty mezi dětmi, učitelkami i okmolím. Jsme v kontaktu s odborníky (dětští lékaři, hygienická stanice, pedagogičtí a logopedičtí odborníci), v místě je pro rodiče i děti odborná pomoc speciální pedagožky.

PROVOZ A POPLATKY :

MŠ je otevřená ve  od pondělí do pátku kromě svátků a některých prázdnin od 6.15 hod. do 16.45 hod. Poplatek za provoz je ve výši 500 Kč při „Rozhodnutí o přijetí na celodenní docházku“. Platí se vždy do 20. dne v měsíci na měsíc dopředu. Školné neplatí děti předškolní. Částka za stravné je pro celodenní pobyt 37 Kč/den (děti do 6 let, starší 39 Kč).
Pokud dítě odchází po obědě, dostává domů svačinku. Součástí ceny je pitný režim – celý den volný přístup k tekutinám.
Uzavření provozu je oznámeno v náhlých situacích ihned, ve známých nebo předpokládaných,  dva měsíce dopředu.

11.03.2020

Způsob výuky po dobu mimořádného volna - ČTĚTE DENNĚ

Výuka bude probíhat formou samostudia. Žáci budou dostávat úkoly cestou týdenních plánů a na stránkách jednotlivých tříd. Přístup přes hlavní menu ve sloupci ZŠ. Sledujte naše stránky denně. Veškerá látka určená k samostudiu bude prověřena testem!

10.03.2020

Uzavření ZŠ T.G.M. a MŠ Poříčany

Dnem 11. 3. 2020 jsou na základě nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR základní školy v České republice uzavřeny. Veškeré dostupné informace budeme zveřejňovat zde.

10.03.2020

Zápis do 1. třídy základní školy - odložen na 8. 4. 2020

Zápis do 1. třídy ZŠ Poříčany proběhne elektronicky v době od 1. 4. do 8. 4. 2020 Pokyny najdete po otevření celého textu.

24.02.2020

Budování venkovního fitcentra.

Díky spolku rodičů a přátel školy, jsme dnes zahájili budování venkovního fitcentra.

20.02.2020

Sběr papíru

Dne 19. 2. 2020 proběhlo ve škole další kolo sběru papíru. Celkově jsme odevzdali 2330 kg papíru. Na další kolo nebudeme čekat zase rok, ale proběhne již za dva měsíce. Tedy v měsíci dubnu. Školní parlament se rozhodl výtěžek tohoto kola věnovat na pomoc zvířatům po ničivých požárech v Austrálii.

16.03.2020

Setkání se psy

06.03.2020

Lyžařský kurz 2020

Lyžařský kurz 19. ledna- 25. ledna 2020

24.02.2020

EDISON - první den

Hosty jsme pěkně přivítali.

22.02.2020

Školní ples 2020

22. února pořádala 1. ročník školního plesu 8. třída.

25.01.2020

Karneval u Koťátek