Charakteristika MŠ

Provozní doba:    06:15 - 16:45 hodin.

Mateřská škola Poříčany je vzdělávací instituce, ve které se zaměřujeme na všestranný rozvoj dětí. Podporujeme základní myšlenku, že nejlepších vzdělávacích výsledků dosahuje jedinec v klidném zázemí, které má rodinný charakter.
Rodinné klima, individuální přístup a hledání aktuálního maxima každého dítěte – to jsou přístupy, které uplatňujeme.

Škola je pro děti předobrazem společenství, v němž funguje vzájemná komunikace a týmová spolupráce. Přispívá k utváření norem a návyků důležitých v demokratické společnosti a k vytváření prostředí bezpečí a vzájemné důvěry.
Snahou školy je podnítit děti pro vzdělávání a klademe důraz na zodpovědnost k sobě samým i ke společenství.

Naše mateřská škola je trojtřídní (kapacita 72 dětí), děti jsou rozděleny podle věku.

Provoz ve zděné budově se dvěma třídami byl slavnostně zahájen 1. března 1978. Sousedí se základní školou a školní jídelnou.
Obklopuje ji prostorná školní zahrada, za budovou je stromová výsadba, pole a vodní nádrž.
Ve školním roce 2010/11 byla otevřena nová samostatná modulová budova MŠ, která je v těsné blízkosti ZŠ.

FORMY VZDĚLÁVÁNÍ :

Vzdělávání dětí probíhá během celého dne v MŠ, jeho nejbližším okolí, při vycházkách obcí i přírodou (les), při školních
výletech i akcích.

Uskutečňuje se formou hry, nápodoby, pozorování, tvořivosti, prožitkového učení, plnění jednoduchých pracovních úkolů.
Snažíme se, aby řízené činnosti nepřevažovaly  nad spontánními a byly spolu ve vyrovnaném poměru.
Důležitý je prožitek dítěte.

Připravujeme podmínky tak, aby byly děti v MŠ spokojené, respektujeme individuální potřeby dítěte, omezujeme spěch
a stres. Děti mají příležitost vyjádřit svůj názor, samostatně se rozhodnout, jsou vedeny k samostatnosti, odpovědnosti
za své jednání a konání. Povzbuzovacími hodnoceními jsou pochvala, malá odměna za zvládnutý úkol.

Při vzdělávání využíváme organizační formy:
– individuální práce
– skupinkové práce
– kolektivní činnosti
– spontánní činnosti
– řízené aktivity
– odpočinkové aktivity
Metody práce: vysvětlování, příkladu, požadavku, povzbuzení, hodnocení, popisu, vyprávění, rozhovoru,
názorné ukázky, návodu, příkazu, pochvaly, ale i pokárání a přiměřeného trestu.

AKTIVITY :

Na základě plánů navštěvujeme různá kulturní představení – divadelní, hudební i poznávací výlety za zvířátky,  tradicemi i hvězdami.
Jezdíme za nimi do Prahy,  Nymburka,  Poděbrad,  do sousedních MŠ a některá představení se konají u nás v MŠ.
Děti se mohou zapojit do kroužků,  které hradí rodiče . Neodmyslitelné jsou tradiční akce: Mikuláš, Vánoční besídka,  Masopustní karneval,  Velikonoce,  Den matek,  MDD, školní výlet, slavnostní rozloučení s dětmi, které odcházejí do 1. ročníku ZŠ a nezapomínáme na oslavy svátků a narozenin našich dětí.

SPOLUPRÁCE :

Vedeme otevřené rozhovory a kontakty s rodiči, rozvíjíme vztahy s dětmi ze ZŠ, předškoláci navštěvují první třídu, navštěvujeme se s dětmi ze sousedních MŠ, jsme v kontaktu s OÚ. Sbíráme navzájem náměty, inspirace a podněty mezi dětmi, učitelkami i okmolím. Jsme v kontaktu s odborníky (dětští lékaři, hygienická stanice, pedagogičtí a logopedičtí odborníci), v místě je pro rodiče i děti odborná pomoc speciální pedagožky.

PROVOZ A POPLATKY :

MŠ je otevřená ve  od pondělí do pátku kromě svátků a některých prázdnin od 6.15 hod. do 16.45 hod. Poplatek za provoz je ve výši 500 Kč při „Rozhodnutí o přijetí na celodenní docházku“. Platí se vždy do 20. dne v měsíci na měsíc dopředu. Školné neplatí děti předškolní. Částka za stravné je pro celodenní pobyt 37 Kč/den (děti do 6 let, starší 39 Kč).
Pokud dítě odchází po obědě, dostává domů svačinku. Součástí ceny je pitný režim – celý den volný přístup k tekutinám.
Uzavření provozu je oznámeno v náhlých situacích ihned, ve známých nebo předpokládaných,  dva měsíce dopředu.

Vánoční zpívání v kostele

14.12.2019 od 15:00

Vánoční charitativní bazárek

Zveme Vás na 3. ročník vánočního charitativního bazárku, který se koná ve středu 4.12.2019 od 16.30 hod. v naší škole. Výtěžek z celé akce opět poputuje do psího útulku. Přijďte všichni, těšíme se na vás.

Školní časopis roku 2019 - 1. místo

Naše škola se 22. listopadu zúčastnila finále celostátního kola soutěže „ŠKOLNÍ ČASOPIS ROKU 2019“ v Brně. S časopisem loňských páťáků „FČELKA“ jsme získali PRVNÍ MÍSTO v kategorii „Základní školy – I. stupeň – NEJLEPŠÍ TITULKA“ a DVĚ MÍSTA TŘETÍ, a sice v kategorii „Základní školy – I. stupeň – NEJLEPŠÍ GRAFIKA“ a celkové úžasné třetí místo ze všech časopisů v kategorii „ZÁKLADNÍ ŠKOLY – I. STUPEŇ“! V letošním ročníku soutěžilo celkem 385 časopisů!

25.11.2019

Pro zdraví - druhé turistické setkání

Ráda bych Vás všechny pozvala na další turistický výlet, který se uskuteční v sobotu 30.11., sraz v 7:35 na nádraží v Poříčanech, návrat 17:37 tamtéž. Cíl cesty - Hrádek u Nechanic, čeká Vás předvánoční prohlídka zámku, výšlap cca 6km a pár her. Cena výletu  250,- Kč S sebou: vhodné oblečení, obuv, svačinu, pití, kapesné dle uvážení, předvánoční náladu a turistický deníček (pro účastníky I. výletu) Přihlášky prosím na mail - marcela.sebestova@zsporicany.cz (jméno, příjmení, datum narození, kontakt na rodiče a informace o zdravotním stavu - alergie apod.)

25.11.2019

KROUŽEK PRO ZDRAVÍ (environmentálně-turistický)

Kroužek zaměřený na životní prostředí bude probíhat v pondělí od 14:15 do 15:15. Budeme se věnovat projektu Recyklohraní, aktualitám v oblasti životního prostředí a také vyrazíme na nějakou zajímavou akci v okolí. ZAČÍNÁME 23.9.2019 Těším se na všechny nadšence!  Marcela Šebestová

25.06.2019

Dračí lodě

Opět jsme se po roce dočkali tradičního závodu dračích lodí. Závodu se zúčastnily všechny třídy II. stupně + 4.A.

19.06.2019

Sportování rodičů s dětmi- 7. ročník

18. 6. proběhl již 7. ročník sportovní soutěže "Sportování rodičů s dětmi".

19.06.2019

Target sprint Čáslav

Dne 18.6.2019 proběhlo finále CZECH TARGET SPRINTU v Čáslavi.

16.06.2019

Plavecký výcvik Čelakovice